Tréningový denník ako základ
Krátky tréningový tip
Tréningový denník je jedna z najprehľadnejších vecí v silovom tréningu, žiaľbohu neprávom. Vedenie tréningového denníka je jeden z kľúčov k úspechu.
Pokiaľ človek nemá jasný prehľad o svojom tréningu tak je takmer nemožné dosiahnuť progres (s výnimkou úplných začiatočníkov ). Bez presného prehľadu o svojom predchádzajúcom výkone nemôžeme (alebo len veľmi obmedzene) vykonávať princíp progresívneho preťaženia, ktorý je jedným z najzákladnejších princípov silového tréningu.
Často sú k počutiu argumenty typu “ Ja nepotrebujem tréningový denník, ja si všetko pamätám”, realita ale však býva v drvivej väčšine iná a väčšina si nie je schopná referovať tréning z pred niekoľko dní a nie to ešte nebodaj z pred týždňa a viac. Tým pádom sa z ich tréningu stáva len jedno veľké halabala, zvyčajne so zanedbateľným efektom.
V akej forme si je možné viesť tréningový denník ?
Napríklad formou diáru, internetového tréningového logu alebo viesť si ho v mobile. Preferujem papierovú formu, ale používam súčasne aj verziu v mobile, ktorú používam na zapisovanie počas tréningu a následne ju prepisujem do papierovej podoby.
Čo je vhodné si evidovať do tréningového denníka ?
Veci ako dátum, cviky, série, opakovania a váhy sú samozrejmosťou. Vhodné je si zapisovať svoje postrehy, pocity, ciele. Čím viac podstatných vecí si budete evidovať tým lepšie. Ja si osobne vediem aj záznamy mojej telesnej stavby, ktorú si meriam cez osobnú váhu.
Taktiež je možné pomocou tréningového denníku spätne analyzovať, ktoré cviky, metódy atď. boli pre nás efektívne a ktoré nie a podľa toho ich opätovne zaraďovať respektíve nezaraďovať do tréningu.
Poznámka:
Princíp progresívneho preťaženia - princíp progresívneho preťaženia hovorí o zvyšovaní akýchkoľvek tréningových premenných (záťaže, počet sérií alebo opakovaní, skrátenie času medzi sériami atď.) tak, aby svaly boli nútené k rastu a k tvrdšej práci ako boli zvyknuté.